Dnes25
Včera28
Tento týždeň25
Tento mesiac252
Spolu151252

1
Online

pondelok, 07. október 2024, 17:39

Chirurgicky pacient

Materiál na ošetrovanie chronických rán

Čistiaca fáza

  • Nekróza: TenderWet 24, TenderWet 24 active, Suprasorb G, Suprasorb C
  • Exsudát: Atrauman Ag, PermaFoam, Sorbalgon, TenderWet 24, , Suprasorb P, Suprasorb C, Suprasorb H, Suprasorb A, Hydrosorb Gel,
  • Exsudát + bakteriálne povlaky: Viwaktiv, Viwaktiv Ag, Atrauman Ag, PermaFoam, Sorbalgon, Syspur-derm, TenderWet

Granulačná fáza

PermaFoam comfort, Hydrocoll, Hydrosorb, Hydro Tac

Epitelujúca fáza

Suprasorb F, Atrauman, Hydrosorb, HydroTac, Hydrotul

Pripravíme si pomôcky, potom končatinu podložíme jednorazovou podložkou ,budeme potrebovať aj misky na znečistený materiál a nasadíme si rukavice

 

Na obviazanú končatinu nalejeme vodu aby sa  prilepené kompresy odlepili z rany, musíme dbať na to aby sme nestrhávali nasilu suché kompresy

 

Po uvoľnení kompresov, ich môžeme z rany odstrániť pomocou sterilnej anatomickej pinzety alebo peánu.

 

Na dezinfekciu rany použijeme prevarenú vodu, Ringerov alebo Fyziologický roztok alebo špeciálne roztoky na čistenie a dezinfekciu rany ako napriklad Dermacin alebo  Actimaris

Na dezinfekciu rany použijeme prevarenú vodu, Ringerov alebo Fyziologický roztok alebo špeciálne roztoky na čistenie a dezinfekciu rany ako napriklad Dermacin alebo  Actimaris

 

Ak je prítomná zrazená krv, tak sterilným navlhčeným štvorcom prekryjeme ranu, aby sme odstránili krvné zrazeniny

 

Ranu a jej okolie treba mechanicky očistiť od suchej pokožky a prípadného hnisavého sekrétu sterilnými štetôčkami alebo sterilnými štvorcami napustenými antiseptickým roztokom (napr.Dermacin) alebo fyziologickým roztokom.

 

Odstraňovanie odumretých a hnisavých ložísk

Okolie rany môžeme poumývať mydlom, ale dávame pozor, aby sme nezasiahli do otvorenej rany.

 

Ranu nakoniec mechanickej očisty vypláchneme buď spomínaným roztokom Dermacin, Actimaris alebo Ringerom.

 

 

Mechanické očistenie- výplach rany

Znečistené rukavice si vymeníme za sterilné a môžeme prejsť k samotnému nakladaniu špeciálnych kompresov.

 

Kompresy nakladáme podľa ordinácie lekára, na epitalizačnú časť a na miesta malých raniek prikladáme Inadine (má antiseptický a hojivý účinok). Nedávame ho na celú plochu, lebo by sme mohli dráždiť už vzniknutú novú pokožku.

 

Taktiež na granulačné tkanivo aplikujeme kompresy podľa ordinácie lekára. Rovnako ako pri predchádzajúcom nakladaní, aj tu vystrihujeme vhodný tvar na ranu.
Pozor: nedotýkať sa strany kompresu, ktorá ide priamo na ranu!

Naložené kompresy prichytíme ovínadlom a urobíme obväz elastickým ovínadlom.

 

 

Vlhké ošetrenie okolia rany

Na okolie rany aplikujeme gél, krém alebo masť na zvlhčenie kože (vytvorenie prirodzeného prostredia) a zabránenie svrbeniu.

 

Aby si gél dlhšie udržal svoj účinok, urobíme mokrý obklad pomocou štvorca navlhčeného prevarenou vodou, Ringerovým alebo fyziologickým roztokom nad a pod obviazanou ranou.

 

Navlhčené štvorce a nasadený sací kompres opäť prichytíme elastickým ovínadlom.

 

Na zvyšnú časť predkolenia môžeme aplikovať Indulonu

 

Na predkolenie naložíme trikotovú pančušku, ktorá nám slúži na prichytenie obväzového materiálu a súčasne ako podklad pod bandáž.

 

Pristúpime k začiatku kompresívnej terapie, a to napolohovaním dolnej končatiny do zvýšenej pozície aspoň na pol hodinu, pričom predkolenie s nohou musia vytvárať pravý uhol, ktorý udržiavame hlavne počas bandážovania.

 

Medzi prsty na nohe vložíme štvorec, aby kompresia nesťahovala prsty a nespôsobovala tak zapareniny a taktiež zbytočne nesťažovala chôdzu pacientky. Teraz môžeme pristúpiť k nakladaniu nízkej bandáže.

 

Bandáž začíname približne od 1/3 prstov a postupujeme smerom zvnútra von. Dbáme na to, aby päta bola tiež obviazaná viacerými obvinmi a dobre stiahnutá.
Volíme ovínadlá s dlhým ťahom, ktoré udržiavajú tlak v pokoji aj v pohybe.

 

Môžeme pokračovať klasovými obvinmi alebo kruhovými, pričom vytvárame dvojitú vrstvu.

 

Pri nakladaní bandáže nesmieme zabúdať na sťahovanie. Správny ťah je veľmi dôležitý pre prekrvenie hĺbkových ciev. 

 

Nízku bandáž ukončujeme pod kolenom spinkami, najvhodnejšie však pásikmi leukoplastu.

 

 

DEZINFEKCIA RÚK

Po preväze je dôležité uložiť, vydezinfikovať pomôcky. Umyť, osušiť a vydezinfikovať si ruky.

 

 
Video 1 Starostlivosť o pacienta s ranou (chronickou ranou)

 

 

 

Proces hojenia chronických rán

Prebieha v troch determinujúcich sa fázach.

1. Zápalová – exsudatívna – čiastiaca fáza

Dôležité je odstrániť všetky nežiaduce zložky z rany, prejavy zápalu, hnisavý sekrét.


3. Granulačná fáza – tvorba nových krvných ciev

Granulačné tkanivo postupne vyplní ranu, vytvorí sa sieť kolagénových vlákien.

3. Epitalizačná – konečná fáza (tvorba epitelu)

Epitelizácia začína z okrajov alebo z epitelizačných ostrovčekov vnútri rany. Bunky potom v podstate migrujú po jej vlhkej spodine.

 

Pomôcky

Chronické rany

Chronická rana

  • je sekundárne hojaca sa rana, ktorá aj napriek kauzálnej a adekvátnej lokálnej liečbe nemá po dobu deväť týždňov tendenciu hojiť sa.

Vred predkolenia (ulcus cruris)

je chronický defekt kože, ktorý sa prejavuje rozpadom tkaniva a jeho odumieraním

Vredy predkolenia poznáme:

  • žilové
  • tepnové
  • diabetické
  • poúrazové
  • iné

Vlhká terapia

Je založená na fakte, že hojenie rany najlepšie prebieha vo vlhkom prostredí.

VLHKÉ PROSTREDIE:

  • je nevyhnutné na granuláciu a epitelizáciu rany
  • dokáže udržať optimálnu vlhkosť, konštantnú teplotu, výmenu plynov
  • absorbuje a odvádza exsudát
  • chráni ranu pred sekundárnou infekciou a vonkajšími vplyvmi
  • za určitých podmienok pôsobí antisepticky

Chcem sa spýtať

Najčastejšie otázky

KRVÁCANIE Z POVRCHU stómie ALEBO Z jej okolia - môže nastať po neodbornom alebo nešetrnom ošetrenie okolia stómie, pri použití nevhodnej stomické pomôcky. Ošetrite okolie stómie vhodnými prípravkami a počkajte.

ZÁPCHA - počkajte, doplňte dostatočný príjem tekutín a vlákniny. Hnačka - počkajte, doplňte dostatok tekutín, soli a glukózy. Uzavreté vrecká môžete nahradiť výpustnými. Do výpustných sáčkov použite zahusťovač stolice - ILEO GEL. Pre väčšie hygienickosť pri vypúšťaní sáčku používajte sáčky s riadeným vypúšťacím systémom Flow Control...

RETRAKCIA STÓMIE - vtiahnutie stómie späť do dutiny brušnej môže komplikovať život pri výbere vhodnej pomôcky, pretože klasická pomôcka nezabezpečí umiestnenie stómie nad podložku dvojdielneho stomického systému alebo nad vystrihnutý otvor v sáčku jednodielneho stomického systému, čo opäť môže spôsobiť problémy v podobe macerácia.

PROLAPS - Pri namáhavej telesnej práci, pri zmene pohybu, zakašľanie môže dochádzať k vyhreznutí dlhšieho úseku čreva nad pokožku. Ak táto situácia nastane, je nutné črevo pomaly a bezpečne vrátiť späť do pôvodnej polohy pomocou dlane a navlhčené rúška.

STENÓZA - Zúženie stómie - vzniká ako dôsledok hojenia v okolí stómie, kedy sa neúmerne zmenší veľkosť stómie tak, že sa postupne stáva neprechodnou a neumožňuje požadovaný odvod stolice

ZMENA FARBY A TVAR STÓMIE - kontaktujte stomické sestru alebo ošetrujúceho lekára.
ZMENA FARBY STOLÍC - počkajte, môže byť spôsobená niektorými druhmi potravín. ZÁPACH zo stolice - možno odstrániť pomocou antideodoračních prostriedkov (kapsule, vrecúška), ktoré sa v potrebnom množstve umiestni do nových sáčkov, kde neutralizujú zápach stolice.

PLYNATOSŤ - používajte sáčky s filtrom cez celú šírku vrecka a nahraďte jednodielny systém za dvojdielny systém, kde môžete v priebehu dňa regulovať odchod plynov a zabrániť nafúknutie a odpadnutie sáčkov.

 

1. Aké sú množstevné limity pre predpis pomôcok na mesiac? 

  • Limity sa líšia podľa druhu stómie a podľa typu systému, ktorý používate (aktuálne limity platné od 1.1.2015).
  • Kolostomik, ktorý používá dvojdielny systém, má nárok na 10 kusov podložek a 60 ks uzavretých vreciek / 90 ks výpustných vreciek na mesiac. Keď používa jednodielny systém, tak má nárok na 90 ks vreciek ak sa rozhodne pre systém s tvarovateľnou technológiou, tak je to 60 ks vreciek.
  • Ileostomik, ktorý používa dvojdielny systém má nárok na 15 kusov podložiek a 90 ks výpustných vreciek na mesiac. Keď používa jednodielny systém, tak má nárok na 90 ks výpustných vreciek.
  • Urostomik, používajúci dvojdielny systém, má nárok na 15 kusov podložiek a 30 ks urostomických vreciek na mesiac. Keď používa jednodielny systém, tak má nárok na 30ks urostomických vreciek.

 

2. Aké sú množstevné mesačné limity pre predpis príslušenstva (pasty, ochranný film, zásyp a pod.)?

Príslušenstvo je rozdelené do skupín a každá skupina má svoje vlastné limity. Nájdete ich tu.

3. Potrebujem mesačne viac pomôcok ako mi dovoľuje limit. Čo mám robiť?

Váš lekár môže v takomto prípade požiadať revízneho lekára vašej zdravotnej poisťovni o schválenie predpisu nadlimitného množstva pomôcok. Bohužiaľ toto schválenie nie je nárokovateľné a záleží len na zvážení revízneho lekára, či dá súhlas alebo nie.

4. Mám problémy s podložkami. Nedržia dobre a črevný obsah mi podteká von.

  • Príčin prečo podložka dobre nedrží môže byť niekoľko a je ich potrebné individuálne posúdiť. Nesprávny výber pomôcky. Napríklad na vpadnuté stómie nie je vhodné používať klasické podložky, ale zvoliť napríklad konvexnú podložku, ktorá je pre tieto stómie priamo určená. Nesprávne používanie pomôcky alebo nesprávne ošetrovánie pokožky. Napríklad používanie prostriedkov s alkoholom na odstraňovanie podložky alebo používanie mastného krému pred aplikáciou podložky.
  • Každý výrobok z oblasti príslušenstva pre ošetrovánie stómií má svoju funkciu, a keď je správne používaný, slúži k jednoduchšej, rýchlejšej a bezpečnejšej manipulácii s pomôckami. Napríklad adhezívna pasta slúžiaca k ochrane pokožky je mastná, a preto sa nesmie nanášať na pokožku pred aplikáciou podložky, pretože by podložka nepriľnula.

 

6. Budem môcť naďalej pracovať?

Veľa pacientov sa po rekonvalescencii vracia do svojho zamestnania. Ak si však vaša práca vyžaduje zvýšenú fyzickú námahu, ako je napr. zdvíhanie predmětov, bude potrebné prejsť na ľahšiu formu práce.

7. Kedy budem opät fit?

Dĺžka rekonvalescencie je individuálna. Závisí od mnohých    faktorov, predovšetkým od druhu ochorenia a priebehu operácie. Aj keď všetko nepôjde tak, ako by ste si priali, musíte býť trpezlivý, určitý čas je vždy potrebný a postupne sa všetko zlepší.

8. Budem môcť opäť chodiť do spoločnosti?

Nie je dôvod prečo by človek so stómiou nemohol ísť na návštevu, do divadla, do reštaurácie alebo si ísť zatancovať. Záleží len na tom ako rýchlo získa späť svoju sebadôveru.

9. A čo šport a moje koníčky?

Stómia nie je choroba! Preto všetko, čo platilo pred operáciou, bude platiť aj po operácii. Človek so stómiou môže bicyklovať, plávať, venovať sa záhradke a rôznym záľubám. Pri dobrej fyzickej kondícii je dokonca možné robiť aj niektoré náročnejšie športy.

10. Môžem sa sprchovať, kúpať a chodiť plávať?

Áno! Nie je dôvod vyhýbať sa vode len kvôli stómii. Pri kúpaní alebo sprchovaní sa používa vrecko ako normálne. Alebo je možné vrecko pred sprchovaním dať dole a osprchovať aj stómiu, odstránia sa tak zvyšky stolice, ktoré môžu zostať na prírubovom krúžku.

11. Budem môcť piť alkohol?

Doporučujeme poradiť sa s lekárom, pretože nejde len o stómiu, ale aj o základné ochorenie alebo pokračujúcu liečbu.

12. Môžu nastať po návrate z nemocnice nejaké komplikácie?

Stáva sa, že sa stómia po niekoľkých týždňoch, tj. po úplnom zhojení trochu zmenší. Výnimočne však môže dôjsť aj k zúženiu a vtiahnutiu vývodu. Zúženie alebo aj inak nazývaná stenóza vývodu znamená, že otvor vývodu sa postupne zmenšuje. Tým sa znemožňuje vyprazdňovanie.

13. Ako sa pripraviť na návrat domov?

Výmena pomôcok a ošetrovanie stómie sa robí najlepšie v kúpeľni, ale je potrebné nacvičiť si to aj vo WC, predovšetkým tí z vás, ktorí sa chcete vrátiť do práce. Čo sa týka kúpeľne, najlepšie je mať pomôcky na jednom mieste tak, aby ste nemuseli stále odchádzať. Najlepšie vám poslúži polička alebo skrinka. Kým získate istotu a prax v aplikácii pomôcky, pripevnite si na dvere kúpeľne veľké zrkadlo. Ak túto možnosť nemáte, zakúpte si zväčšovacie zrkadlo na stôl so stojanom. Nepostrádateľné je tiež kvalitné osvetlenie a vešiak na šaty.

http://www.zelenahvezda.cz/doc/Pacient_-_Kolostomie_0210_NAHLED.pdf
http://www.sme.sk/c/2115113/na-stomikov-stat-zabuda-pomaha-klub-tat
http://sk.dansacimage.com/default.asp?Action=Details&Item=316
Mikšová, Z., Froňková, M., Zajíčková, M., Kapitoly z ošetřovatelské péče II, s. 120
http://is.muni.cz/th/394960/lf_b/Kvalita_zivota_jedincov_s_kolostomiou.pdf
VORLÍČEK, Jiří, Jitka ABRAHÁMOVÁ a Hilda VORLÍČKOVÁ. Klinická onkologie pro sestry. 2. preprac. a dopl. vyd. Praha: Grada Publishing a.s., 2012, 448 s. ISBN 978-802-4737-423.
VYZULA, Rostislav a Jan ŽALOUDÍK. Rakovina tlustého střeva a konečníku: vybrané kapitoly. Praha: Maxdorf, 2007, 287 s. ISBN 978-807-3451-400
PAYNE, Jan. Kvalita života a zdraví. 1. vyd. V Praze: Triton, 2005, 629 s. ISBN 80-725-4657-0.

< Späť